Radioamatérský rozcestník  

www.73.cz

 

www.ges.cz
 

 
Nahoru

 

Informace o dodávkách mikrofonů a náhlavních souprav od HEIL SOUND u nás najdete zde. V případě, že nějaký produkt nenajdete, zeptejte se.
 


Heil Sound

Mikrofony, sluchátka, náhlavní soupravy USA
www.heilsound.com

 

Zveřejněno v časopisu Praktická elektronika č.11/2011
 

Úvod

Klíčovým prvkem amatérské vysílací stanice je způsob komunikace mezi člověkem a strojem. Digitální provozy vystačí s obrazovkou počítače, pro přenos řeči při fonických provozech je vstupním prvkem mikrofon a pro poslech fonie a CW je výstupem reproduktor a samozřejmě sluchátka. Kvalitní mikrofon a sluchátka hrají stěžejní roli a jsou neodmyslitelnou částí výbavy radioamatéra.

Výrobci vysílacích zařízení dodávají jako jeho součást běžný mikrofon, zřídkakdy pak ještě nějaká sluchátka. U ručních radiostanic není obvykle nic. Na uživateli je volba, zda a jak výbavu své stanice vhodně rozšíří. Obvykle to vypadá tak, že pro běžný provoz použije kombinaci firemního mikrofonu a vestavěného reproduktoru, pro tichý poslech místo reproduktoru sluchátka, která jsou po ruce.

Pro náročnější provoz, pro závody nebo expedice už taková kombinace moc nevyhovuje. Zkušenější operátor ví, že optimální kmitočtová charakteristika mikrofonu a sluchátek spolu s jejich kvalitním provedením, které neunavuje ani při dlouhodobém používání, je určujícím prvkem, který podstatně ovlivňuje úspěšnost při navazování spojení. V praxi je výhodné místo originálního ručního mikrofonu použít speciální mikrofon a pro poslech speciální sluchátka a nebo rovnou použít osvědčené spojení mikrofonu a sluchátek do náhlavní soupravy.

Ve světě existuje mnoho výrobců mikrofonů a sluchátek. Výrobky, určené pro jiný segment trhu (poslech hudby, počítačová komunikace atd.) jsou díky zcela odlišným parametům (cilivost, kmitočtové pásmo) pro nás nevhodné, protože my upřednostňujeme před věrným zvukem vysokou komunikační účinnost a z toho vyplývající speciální průběh kmitočtové charakteristiky použitých akustických měničů.

Zajímají nás tedy jen výrobky, určené pro radioamatéry. Světovým lídrem v tomto oboru je americká firma Heil Sound, kterou v roce 1940 založil Bob Heil. Ta kromě mnoha výrobků pro hamy vyrábí také mikrofony a další výrobky pro profesionální použití zejména ve studiích, rozhlase nebo v televizi.

Mikrofony a náhlavní soupravy Heil používají amatéři po celém světě pro běžný a závodní provoz, je jimi vybavena většina DX expedic.

 

Mikrofony

Mikrofon je vstupní částí vysílače při fonickém provozu. Téměř každý stacionární transceiver nebo vysílač je od výrobce dodáván s ručním mikrofonem, který má tlačítko PTT pro zaklíčování vysílače. Výjimkou jsou některé ruční stanice, které používají mikrofon vestavěný. Je pravdou, že dodávané mikrofony jsou účinné, ale z hlediska provozu kompromisní.

Ke každému transceiveru se dá připojit externí mikrofon. Otázkou je, jaký mikrofon použít. Uživatel je obvykle velmi překvapen, když místo svého osvědčeného a léta používaného mikrofonu, dodaného výrobcem zařízení, použije mikrofon s kvalitním měničem od profesionálního výrobce. Rozdíl je obrovský. Uživatel najednou zjišťuje, že se lépe dovolává, že modulace u protistanice je výraznější a subjektivně lepší než s mikrofonem, který léta používal.

Základem každého mikrofonu je akustický měnič, který převádí zvuk na elektrický signál. Dlouholetý vývoj u Heil přivedl na svět různé typy měničů, určené pro běžnou komunikaci a jiné měniče pro DX provoz a závody. Z hlediska směrových vlastností mají všechny měniče pro hamy kardioidní směrovou charakteristiku, aby byl potlačen hluk okolí a měnič přednostně zpracovával přímý akustický signál z úst operátora. 

Firma Heil vyvíjela a vyvíjí své mikrofonní měniče vždy v těsné kooperaci s výrobci radioamatérských TCVRů a tím zaručuje jejich výbornou funkci a přizpůsobení k danému typu zařízení.

 

Mikrofony Heil pro Alinco, Drake, Elecraft, Collins, Kenwood, Ten-Tec, Yeasu

Heil dodává mikrofonní měniče a mikrofony, vhodné pro různé výrobce TCVRů. Pro uvedené výrobce používá Heil měniče s dynamickým principem. Mikrofony pro tuto skupinu výrobků jsou stejné, liší se jen připojovací kabel, propojující mikrofon a daný typ transceiveru.

 

Mikrofony Heil pro Icom

Jiná situace je s měniči pro TCVRy ICOM. Tady je problematika složitější. Před příchodem firmy ICOM na americký trh měly starší transceivery, vyvíjené v sedmdesátých létech (IC720, IC730, IC740)  nf předzesilovač vestavěný přímo v mikrofonu a jejich mikrofonní vstup vyžadoval o 20dB větší úroveň, než TCVRy jiných výrobců. Tyto starší ICOM TCVRy vyžadují při použití jiného než originálního ICOM mikrofonu přídavný nf předzesilovač.

Počínaje typy IC735, IC745, IC751 už byl u ICOMu nf předzesilovač vestavěn do TCVRu, ale jeho zisk byl stále menší, než u TCVRů jiných výrobců. U těchto typů lze dynamické mikrofony Heil již nouzově připojit tak, že se zapne v TCVRu kompresor dynamiky, nastavený na malý stupeň komprese.

Po vzniku ICOM AMERICA došlo k tomu, že právě Heil ve spolupráci s ICOM AMERICA vyvinul nový vysoce jakostní kondenzátorový měnič s označením iC, používaný u kvalitních studiových mikrofonů. Tento iC měnič má vynikající kvalitu a dostatečnou úroveň pro vybuzení ICOM TCVRů, počínaje řadou IC775, 761, 781, 751, 735, 745, 765 přes IC910, 718 až po IC706. S jistotou lze tvrdit, že žádný jiný mikrofon ve spojení s ICOMem nezní lépe, než mikrofon s měničem iC od Heil. Z konkrétních typů je to třeba HM-iC, PRO-SET iC, PRO-SET PLUS iC, BM-10 iC nebo báječný "iCM" mikrofon. Tyto výrobky plně řeší problematiku mikrofonů pro ICOM.

Původní IC746 (nikoliv 746 PRO nebo 7400) je z hlediska potřebné nf úrovně mezitypem. Pracuje dobře s dynamickými mikrofony Heil, ale je nutné správně nastavit vstupní úroveň. Vhodné nastavení je Mic Gain na 75%, úroveň komprese na zadním panelu na 50%  a TCN  (tone control network) na + 12dB pro GM nebo +6dB pro HC-5. Typ "iCM" má dostatečnou nf úroveň a vybudí IC 746 zcela spolehlivě.

U nových TCVRů od typů PRO až k sérii 7800 používá ICOM nf úrovně podobné, jako ostatní výrobci TCVRů. Jejich kvalitní mikrofonní předzesilovače pracují výborně se všemi Heil dynamickými mikrofony. Nejlepší současná kombinace pro dnešní ham radio je kombinace Heil typů PR 781, PR 40, Classic nebo GM mikrofonů nebo náhlavních souprav PRO-Set či PRO-SET PLUS s modely ICOM řady PRO a 7800. Pro tyto typy TCVRů se dají použít i mikrofony řady iC, ale je nutné snížit úroveň Mic Gain. Vhodná úroveň nf je taková, aby ALC nezpůsobovalo přílišné zavírání PA v TCVRu.

 


Charakteristiky některých typů měnič mikrofonů Heil

 

 

 

Příklady mikrofonů Heil a jejich příslušenství


HM-12 - nejnovější mikrofon Heil Genesis, určený pro radioamatérskou komunikaci se zdůrazněním kmitočtů kolem 2kHz a PTT tlačítkem

 

   


Gold Elite – speciální mikrofon z řady Heil Elite pro radioamatérské aplikace s přepínáním mezi dvěma mikrofonními měniči WIDE (plné pásmo s převýšením v okolí 2kHz) a NARROW (úzké pásmo s měničem HC-5.1, vhodné zejména pro DXy) a s tlačítkem pro PTT.

     


iCM – vysoce účinný mikrofon Heil pro starší TCVRy Icom s menším zesílením mikrofonního řetězce

 

 


Handi Mic - řada ultra kompaktních dynamických mikrofonů pro radioamatéry s měniči typu HC-4 (Handi Mic 4) nebo pro Icom s měničem iC (Handi Mic iC)

   

 


The Fin – elegantní mikrofon s modrým podsvícením LED diodami a s přirozeným čistým zvukem pro špičkové použití

 

   


Držáky, určené pro mikrofony Heil. Z praxe je zejména držák SB-2 velmi praktický pro běžné použití a také pro závody, protože uvolňuje obě ruce pro obsluhu stanice.

 

Pro spínání PTT je použit buď spínač na tělese mikrofonu, nebo VOX v transceiveru nebo vhodný nožní spínač